Villazon 1. 6. 2011

1. 6. 2011

Na bolivijské hranici vyplňujeme vstupní formulář, dostáváme razítka a jsme vpuštěni do země. Dle pár cestopisů, které jsme si dopředu četli, je prý přechod do Bolívie výraznou změnou, ale nám to tak zatím nepřipadá. Procházíme hlavní ulicí hraničního města Villazon, která je lemována po obou stranách stánky s nejrůznějším zbožím, mimo jiné i s lístky v Bolívii tolik oblíbené koky. Zkušení Bolivijci si z lístků v puse vytvoří kouli o velikosti golfového míčku a ten pak o tvář mačkají a tímto způsobem jednoduše zahání pocit chladu, hladu i žízně.

My se ale nejprve musíme vybavit penězi, takže si najdeme bankomat, kde si vybereme bolívijské boliviány. Tuto měnu mají Bolivijci od roku 1987 a ne všichni si na nový název zvykli, takže jí občas také říkají pesa…

Jakmile jsme opět platebně schopní, můžeme si koupit lístky na vlak. Vlakové nádraží je nějakých 400 metrů od bankomatu, takže za chvíli jsme tam. Vlak odtud vyráží pouze 1x denně a to jen 5 dní v týdnu. Odjíždí v půl čtvrté a do města Uyuni má přijet deset minut před půlnocí. Lístky nejsou drahé – pouze cca 180 Kč v druhé třídě, která nám ale stačí.

Nechce se nám s těžkými batohy už nikam běhat, takže až do odjezdu vlaku zůstaneme na nádraží, které se postupně zaplňuje dalšími zahraničními cestovateli, kteří budou mít ve vlaku přesilu nad Bolivijci.

Vlak má pouhých 6 vagónů, oproti běžným vlakům v Indii s 15-ti vagóny nám to přijde nějak málo. Náš vagón je vybaven televizí, kde nám stačí během cesty pustit 4 různé filmy… Zajímavější jsou ale výhledy z okna ven, na okolní kopcovitou krajinu. Přes špinavé okno ale fotit nechceme a otevřít se prakticky nedá, protože se venku hodně práší.

Vlak jede většinou hodně pomalu a dost se kolíbá ze strany na stranu. Možná za to můžou úzkorozchodné koleje a taky hůře udržovaná trať. Jednou se vlak dokonce úplně zastaví a zřejmě je nutné odházet napadanou hlínu a kamení z kolejí, abychom mohli jet dál.

Před naší stanicí jsou pouze dvě zastávky, v té druhé zastavujeme už za tmy a všímáme si, že lidé venku chodí již v zimním oblečení a vůbec se nějak choulí a klepou. Ve vlaku je sice teplo, ale začínáme se připravovat na blížící se mrazy…