Okolí Queenstownu 12. 4. 2011

12. 4. 2011

Dnes ráno vyrazíme do Jackovy zátoky, kde je nejlépe vidět, jak v jezeře Wakatipu pravidelně kolísá hladina.

Hladina se tu zvedá a klesá o 12 centimetrů každých 5 minut. Podle Maorské legendy je kolísání způsobené tlukotem srdce ďábla Matau, kterého Maorové zabili poté, co Matau unesl jejich náčelníkovi dceru…. Pravdou je, že hladina se tu mění – vidíme to na vlastní oči.

Poté se vydáváme na necelých 40 kilometrů dlouhou cestu podél jezera, kde každou chvíli zastavujeme a fotíme si překrásné výhledy na jezero a hory okolo něj.

Glenorchy je malé městečko na začátku jezera, kde podnikneme krátkou procházku idylickou přírodou k laguně.

Po obědě se vracíme stejnou cestou zpět do Queenstownu, kde si na poště vyzvedneme potvrzení o tom, že naše auto má zaplacenou daň z provozování automobilu na naftu. Tato speciální daň se platí ne podle spotřebovaných litrů ale podle ujetých kilometrů. Tím se trochu kompenzuje výrazný rozdíl v ceně levnější nafty oproti dražšímu benzínu. Nám to může být jedno, za nás tuto daň platí půjčovna.

Za městem Queenstown si krátce zastavíme u jezera Hayes, nafotíme podzim

a pak dojedeme do města Arrowtown.

Toto město je první ze série zlatokopeckých měst, které zažilo bouřlivý rozvoj po objevení ložisek zlata. Speciálně v okolí Arrowtownu bylo zřejmě zlata tolik, že se o tom dozvěděli dokonce i Číňané, kteří se sem na pár let přestěhovali, aby se po vydělání dostatečného množství peněz mohli vrátit zpět do Číny. Čínská komunita žila v Arrowtownu v nuzných podmínkách – v těchto maličkých přístřešcích, které si sami postavili.

V současném centru města se obchody snaží navodit tehdejší atmosféru.

Nad zlatonosnou řekou vede stezka, po které se pár kilometrů vydáme.

Pokud bychom měli auto s pohonem na všechny čtyři kola, mohli bychom se projet terénní cestou, která několikrát vede přímo přes tuto řeku a to nikoliv po mostě ale brodem. Docela se divíme, proč toto Novozélanďanům tolik citlivým na zachování čisté přírody nevadí…

S přibývajícím soumrakem vyrážíme směrem k městu a stejnojmennému jezeru Wanaka, přičemž po klikaté cestě překonáváme vysoké pohoří.

Ve Wanace si vybíráme z předražených kempů ten nejvýhodnější, kde můžeme využívat saunu, vířivku a „bezplatnou“ WiFi.