Aoraki Mount Cook 1.-2. 4. 2011

1. 4. 2011

Cesta na Mount Cook vede 50km dlouhým ledovcovým údolím, v jehož spodní části je rozprostírá jezero Pukaki, které je ještě větší, než jezero Tekapo.

Na jednom z parkovišť před jezerem Pukaki nás zaujme trochu větší karavan, který je na prodej. V ceně je i náklaďák 🙂

Konečně se dostáváme do horské vesničky Aoraki/Mount Cook (Aoraki je původní maorský název pro horu Mount Cook), kde ihned zamíříme do krásného informačního centra. V informačním centru je kromě obvyklé výstavky letáků s lokálními atrakcemi také výstava věnovaná místním horám, jejich objevitelům, historii místních prvních osadníků a také zdejší flóře a fauně. My si tu teď raději vybereme treky a protože se má zítra večer zkazit počasí, chceme do té doby stihnout co nejvíce. Proto přejíždíme do kempu, odkud začíná trek „Hooker Valley“. Trek vede ledovcovým údolím, kterým protéká potok s průzračnou vodou a odkud je také vidět na horu Mount Cook.

V průběhu treku se přes potok přechází po dvou lanových mostech.

Trek končí u ledovcového jezera s plovoucími krami, jedna je úplně ve tvaru ledního medvěda 🙂

Jako i jinde ve světě, i zde potkáváme další dva párečky Čechů :-).

2. 4. 2011

Ráno se nám vůbec nechce z našich vyhřátých spacáků, protože venku je dost chladno a přes vysoké skály se nám sluníčko dlouho nechce ukázat. Jsme na tom ale pořád podstatně lépe než ti, co spí ve stanech přímo na studené zemi.

Jakmile se nasnídáme, přejíždíme do vedlejšího údolí, kde se vydáme na trek „Tasman Valley“. Tento trek končí opět u ledovcového jezera, ve kterém plují ledovcové kry a je zde výhled na největší novozélandský ledovec.

Stejnou cestou se vracíme k autu a jedeme zpět do vesnice, kde absolvujeme tři další krátké treky v blízkém okolí.

Najednou na cestě potkáváme další Češku, která zde pracuje v informačním centru v kavárně. Dlouho tu prý nepotkala žádné Čechy (jak je to možné, my jsme tu včera potkali hned čtyři) a chce si hrozně moc povídat v češtině, tak jí uděláme radost. Mimo jiné se dozvídáme, že máme štěstí na počasí, které tady nebývá moc dobré. 🙂

Po trecích si ještě zajdeme do muzea Sira Edmunda Hillariho, který se právě na Mount Cooku se svojí výpravou připravoval na výstup na Mount Everest. Výstava je věnovaná nejen jemu, ale i dalším odvážlivcům včetně žen, kteří se horu pokušeli zdolat.

Odpoledne odjíždíme k městu Twizel, kde si ještě zajdeme na hodinový trek s výhledem na jezero Pukaki a horu Mount Cook.

Už za tmy hledáme přijatelný kemp, který najdeme až v 21:15 ve městě Kurow.