Macao 3. 2. 2011

3. 2. 2011

Dnes konečně vyrážíme na výlet do Macaa. Musíme si s sebou vzít pasy, protože překračujeme hranice.

Macao tvoří poloostrov se dvěma ostrůvky a od Hong Kongu je vzdálené 65 km. V 16. století sem dopluli Portugalci a začali čile zde obchodovat a usidlovat se. Nakupovali zde zboží od Číňanů, kteří samotní nemohli za obchodem vycestovat, a zboží pak odváželi a prodávali okolním národům (Japoncům, Indům apod.)

Nicméně v roce 1999 byl tento poloostrov zpět vrácen Číně, i když ještě po 50 let bude mít jistou samostatnost. I nadále se zde platí měnou Macauským pesem. Město je také často označováno jako Las Vegas východu, protože je zde jako na jediném místě v Číně povolené provozovat kasína a těch je tu proto hodně.

Do Macaa se dostáváme rychlou lodí, která celou vzdálenost zvládne za jednu hodinu. Hned po pasové kontrole ještě v přístavním terminálu máme možnost vidět představení tance draků k oslavě dnešního začátku nového čínského roku – roku králíka.

Vyměníme si hongkongské dolary za macauské pesa a vyrážíme autobusem do centra. V autobuse nemáme drobné na jízdné, naštěstí nás zachraňuje jeden spolucestující, který to za nás zaplatí. Možná je to tím, že je dnes první den čínského nového roku a je třeba dělat dobré skutky. 🙂

V centru na náměstí „Largo de Senado“ přímo před budovou hlavní pošty je tribuna, kde už začalo nějaké představení.

Tanečníci při tanci zpívají typicky asijským způsobem, který nám Evropanům přijde trochu teatrální.

Náměstí je vyzdobené kvůli novoročním oslavám.

Celým městem probíhá dlouhý čínský drak, kterého nese snad 150 drakonosičů. Drak je tak strašlivý, že každý (fotograf) před ním prchá do bezpečné vzdálenosti.

Nad městem se rozkládá pevnost, ve které nyní sídlí muzeum Macaa s udržovanou zahradou.

Z pevnosti je pěkný výhled na okolní zástavbu a hlavně na ruiny blízkého kostela svatého Pavla.

Právě tam jsme se hned z pevnosti vydali. Kostel je původně ze 17. století, nicméně v roce 1835 vyhořel a zůstala z něj pouze přední stěna se vstupní bránou. I tak je to nevýznamnější křesťanská památka v Asii. I proto je neustále v obležení turisty.

Po cestě ke kostelu je možné se občerstvit nabízeným sušeným pálivým masem, které prodavači procházejícím nůžkami odstřihují.

Oklikou jsme se vrátili zpět k budově senátu, nejvýznamnější historické budově Macaa.

Po obědě se vydáváme kolem Divadla Petra V – nejstaršího evropského divadla v Asii,

dále se zastavujeme na krásném náměstíčku Largo de Lilau, kde podle místní pověry každý, kdo se zde z místní kašny napije, ten se do Macaa ještě někdy vrátí. My se na tomto náměstí raději napijeme z naší balené vody 🙂

Konečně se dostáváme k chrámu A-ma, kde si musí snad každý obyvatel Macaa dnes zapálit obětní tyčinky a roznést je v chrámu na všechna možná obětní místa.

Všude je díky tomu spousta kouře a ve vzduchu jsou mraky popela. Proto odtud raději rychle zmizíme a vydáváme se pobřežní cestou zpět k přístavu. Cestou ještě míjíme luxusní vily, které si zde stavěli portugalští obchodníci

a nabízí se nám překrásný výhled na macauskou věž

a konečně slibovaná kasina.

Ačkoliv je návštěva kasína doporučovaná atrakce, nejsme na to dostatečně vhodně oblečeni a tak se místo toho opět vracíme lodí do Hong Kongu.