Hong Kong 29. 1. – 4. 2. 2011

29. 1. 2011

Nové letiště v Hong Kongu je postavené na umělém ostrově asi 30 km za městem. Dříve měl Hong Kong jediné letiště uprostřed města, ale to už nedostačovalo svou kapacitou a bylo tak brzdou rozvoje města. Proto bylo rozhodnuto o výstavbě nového letiště, které ale muselo být postaveno v šibeničním termínu ještě před předáním města zpět Číně v roce 1999. Současně se stavbou letiště byl postaven také nový vysutý lanový most přes zátoku spojující letiště s městem.

My po příletu na letiště naskakujeme na dvoupatrový autobus, který nás odveze do centra města – čtvrtě Kowloon. Od zastávky na hotel to máme necelý kilometr, takže za chvíli jsme ubytovaní.

I když se už pomalu stmívá, vyrážíme na krátkou prohlídku nejbližšího okolí, kde jsou nákupní ulice s elektronikou, oblečením a sportovním zbožím. Trochu nechápeme, proč je tu například 7 různých Adidas obchodů viditelných z jednoho místa:-)

Ulice jsou přeplněné lidmi, kteří jako o závod nakupují zlevněné zboží před příchodem čínského nového roku. Není se čemu divit, Hong Kong je nejvíce zalidněným místem na zemi, kde žije 130 000 lidí na km2. A protože na nový rok by měl být každý oblečený v tom nejlepším, co má (a měl by se chovat co nejlépe), je tu opravdu nával.

30. 1. 2011

Podle předpovědi má být dnes pěkné počasí, proto se rozhodneme absolvovat výlet do hor na ostrově Lantau. Právě u tohoto ostrova je postavené nové letiště.

Na ostrově na konečné metra přestoupíme na lanovku, která nás vyveze o 500 metrů výše na Ngong Ping, přičemž z lanovky je kromě letiště vidět také obytná čtvrť, kde každý dům má alespoň 35 pater.

Na konečné z lanovky vystoupíme a projdeme se poněkud komerčně pojatou vesničkou až k nově postavené bronzové soše Budhy z roku 1993.

Kolem obřího Budhy jsou i další podstatně menší sochy

Ve vesnici se staví nový klášter a každý může na jeho výstavbu přispět. Buď pouze pár tisíc na cihlu, nebo několik miliónů na vyřezávaný sloup z drakem.

Z vesnice se vydáváme na vrcholek hory zvaný Sunset Peak, odtud mají být krásné výhledy do okolí. Bohužel slunce se nám schovalo za mraky a viditelnost se velmi zhoršila, takže jsme se rozhodli tento výstup vzdát.

Jinak na tomto ostrově je trasa pro pěší tůry dlouhá 80 km, na jejíž zdolání je třeba několik dní. Na to tady ale nemáme čas 🙂

Po zpáteční cestě lanovkou nakoukneme do obchodního centra, kde nakonec zůstaneme až do zavíracích hodin. V supermarketu nás překvapilo, jak drahé tu mají ovoce, které dost často prodávají místo na váhu, po jednotlivých kusech. Také tu mají drahé mléčné výrobky, které jsou obvykle všechny dovážené z Nového Zélandu.

31. 1. 2011

Jestliže včerejší den jsme byli většinou v přírodě, dnes naopak budeme celý den ve městě v pravém srdci Hong Kongu. Původně jsme sice chtěli už dnes vyrazit trajektem na Macau, což je také městský stát, dříve samostatný a dnes už také patřící Číně, nakonec to ale dnes nestíháme a zůstáváme na ostrově Hong Kong. Mezi moderními mrakodrapy se tu na ulicích prohání dvoupatrové tramvaje i autobusy.

Po návštěvě přístaviště, ze kterého vidíme na poloostrov Kowloon, kde jsme ubytovaní, se vydáváme doporučovanou trasou centrem města a ze 43. patra budovy patřící bance „Bank of China“ fotíme okolní mrakodrapy.

Poté procházíme pěkným parkem.

Budova vpravo je právě Bank of China focená zezadu

V parku je také velká voliéra, kde je na 600 ptáků různých velikostí a barev, a kde místní fotografové číhají s drahými foťáky na nejlepší záběry.

K večeru se necháváme vyvézt tramvají podobnou jako vede v Praze na Petřín nad město, odkud vidíme jednak na městské centrum

tak na jižní část ostrova

Právě takové výhledy jsou vidět ze střechy této krásné rozhledny

Cestou zpět procházíme přes nákupní centrum s luxusními značkami, kde nás na oslavu nového roku obdarují (stejně jako všechny ostatní procházející) krásnými památečními čokoládami 🙂

Večer se vracíme zpět na poloostrov Kowloon, ale zůstáváme u moře, odkud je krásný pohled na ostrov Hong Kong osvětlený září mrakodrapů

Navíc se zde koná 10-ti minutová světelná show, která začíná tím, že se nejdřív jednotlivé mrakodrapy „představí“ a pak za doprovodu hudby společně vytváří zajímavé světelné efekty.

1. 2. 2011

Zatímco včerejšek byl více poznávací, dnes bude více o nakupování. Začínáme opět na ostrově Hong Kong, ale tentokrát míříme do části zvané „Causeway Bay“. Procházejíme obchody v rámci takzvané módní procházky, kterou tvoří dohromady několik ulic, ve kterých jsou v přízemí luxusní obchody, zatímco domy nad nimi už zas tak pěkné nejsou…

Zato auta zde jezdí všude exkluzivní.

Ještě nikde jinde na světě jsme neviděli na jednom místě tolik aut značky Porsche. Asi zde mají auto pouze ti nejbohatší, protože jinak nevíme, kde by všichni ti, co bydlí v domě s 50-ti patry, parkovali. Ostatní zřejmě jezdí MHD či taxíky, kterých tu jezdí také hodně a údajně nejsou ani moc drahé (my sami jsme s ním nejeli).

Odpoledne se vracíme do Kowloonu, v jehož centru je stejnojmenný park s mešitou.

Večerní nákupní ulička v Kowloonu.

Michal si večer zajel do obchodního domu, kde prodávají v různě velkých obchůdcích pouze počítačové vybavení.

Ačkoliv jsme dnes chodili kolem spousty obchodů, kromě počítačového centra jsme nic neulovili.

2. 2. 2011

Dnes pokračujeme s nákupy na periférii. Outletové obchody se značkovým zbožím tu prodávají většinou vše se slevami, kterým nelze odolat 🙂

Zpět do hotelu se vracíme totálně vyčerpaní a tentokrát s sebou i pár úlovků přeci jen přinášíme, i když oproti místním jsme žabaři 🙂

3. 2. 2011

Většinu dne nám zabere výlet do Macaa.

Ačkoliv se nám zpáteční cesta z Macaa trochu protáhla, stihneme se ještě navečeřet a přejíždíme metrem na místo slavnostního průvodu na počest nového roku. Podle programu má průvod trvat 1,5 hodiny a mimo jiné se ho zúčastní také americké a české roztleskávačky 🙂

Protože nemáme lístky na žádnou z tribun, jsme odkázáni pouze na výhled v některé z ulic, kterými průvod prochází.

Bohužel se nám nepodaří najít v té tlačenici žádné místo, odkud by výhled za něco stál a tak se po nějaké chvíli raději vracíme na hotel a připravujeme se na zítřejší ranní odlet na Filipíny.

4. 2. 2011

Od letecké společnosti jsme dostali e-mailem upozornění, ať jsme kvůli svátkům na letišti 3 hodiny před odletem. Pro nás to znamená vstávat v 5 hodin ráno. Naštěstí vše proběhne hladce a tak podle plánu naše letadlo letecké společnosti Cathay Pacific vzlétá směr Manila. Letadlo je moderní Boeing 777 – největší dvoumotorový Boeing. Servis v letadle je exkluzivní – dostatek místa na nohy, kvalitní LCD s moderním zábavním systémem plným filmů a komu by to nestačilo, může si pustit např. svůj notebook a dobíjet si ho ze zásuvky, kterou tu má také každý svou. Takhle by to mohlo vypadat v každém letadle 🙂