Ajmer 15. 10. 2010

Ačkoliv jsme se včera pomodlili za blaho nás i celé rodiny, dnešní den se nám zrovna moc nepovedl. Za pár peněz jsme na otočku přejeli do cca 15 kilometrů vzdáleného muslimského města Ajmer. V převážně hinduistickém státě Radžastán je to rarita, a přesto zde poklidně žijí tyto dvě komunity vedle sebe. V Ajmeru jsme měli vybraných hned několik cílů. V prvé řadě to byl Jainistický Červený chrám, ve kterém nás překvapil obří model vesmíru dle tohoto náboženství. Jen pro dokreslení, vesmír nevznikl ani nezanikne, proto není žádný stvořitel, skládá se ze 13 kontinentů a oceánů a na jednu fotografii se nám bohužel nevejde.

Následovala prohlídka Akbarova paláce/pevnosti uprostřed města, kde je muzeum s různými historickými artefakty. Nijak zvlášť nás neoslovila, takže jsme si to zamířili k hlavnímu lákadlu – komplexu budov Dargah, které mají pro muslimy takový význam, že 7 návštěv tohoto místa nahradí jinak povinnou návštěvu Mekky.

Z prohlídky nakonec sešlo, protože, jak je vidět na fotce, jen projít vstupní bránou bylo prakticky nemožné. Bylo tam přecpáno k prasknutí, takže my, jako nevěřící, jsme se tam neměli šanci procpat. Nicméně i přiblížení k této bráně nás stálo poměrně velkou cenu – Michalův mobil, který nějaký šikovný chmaták vytáhl bez povšimnutí z kapsy kalhot zavřené na zip 🙁 Od této chvíle až do návratu do ČR bude Michalovo nové číslo nedostupné…) Ani ne 2 měsíce starý mobil je tak v tahu dřív, než jsme čekali.

Toto nepříjemné zjištění nám sebralo náladu, a tak jsme se vrátili zpět do poklidnějšího Pushkaru.

Z Pushkaru večer odjíždíme nočním autobusem do města Jaisalmer v lehátkové části autobusu.

Tyto indické autobusy jsou řešeny tak, že na jedné straně autobusu je řada sedadel po dvou a nad nimi je pod střechou řada lehátek pro 2 lidi. Na protější straně jsou lehátka pro jednu osobu jak nahoře, tak dole. V autobusu cestuje evidentně více lidí, než je sedadel a lehátek a tak někteří spí rovnou na podlaze..