Ledovce západního pobřeží 14.-15. 4. 2011

14. 4. 2011

K večeru přijíždíme do vesnice pojmenované „Fox Glacier“, kde se dozvídáme nepříznivou předpověď počasí – pršet by mohlo následující 4 další dny… V kuchyňce při přípravě večeře se seznamujeme s párem z Thajska – z města Chiang Mai. Musí jim to tu připadat děsně drahé, v porovnání s Thajskem. Když se dozvídají, že tu cestujeme už 3 týdny, tak se zoufale zasmějí. Oni sami mají na cestování po Zélandu pouze 9 dní, je nám jich líto.

15. 4. 2011

Dle předpovědi má dnes pršet, jenže obloha se ráno začíná protrhávat, proto se rychle vypravíme a zamíříme rovnou k ledovci „Fox Glacier“.

Pěšky se dostaneme do vzdálenosti zhruba 100 metrů od ledovce, blíž už se může pouze s průvodcem. Na takovou výpravu bychom potřebovali speciální výstroj (lana, cepíny, boty se speciální podrážkou a kdo ví co ještě), což tady ve městě rádi za příslušný poplatek zařídí.

Turismus je tady hlavní obživa, stále nám nad hlavami prolétá jedna helikoptéra za druhou, aby zvědavým turistům poskytly pohled na ledovce z jiné perspektivy. Ročně tuto oblast navštíví přes 600 tisíc turistů.

Od ledovce se vydáme na kratší výlet k jezeru, ve kterém se zrcadlí nám již známý Mt Cook a Mt Tasman.

Mraky se začínají znovu objevovat, ale jako zázrakem se ledovci stále vyhýbají, takže si ho můžeme ještě vyfotit v celé své kráse z vyhlídky.

Pak se už raději nezdržujeme a přejedeme zhruba 30 km k sousednímu ledovci Franz Josefovi.

I zde se vypravíme do těsné blízkosti ledovce, u jehož konce je krásná ledová jeskyně, ve které jsou vidět vodopády a ze které vytéká řeka s odtátou vodou z ledovce.

Podle Maorské legendy jsou ledovce slzami dívky Avalanche (tedy Laviny), která svého milého zavedla do hor, i když měl strach, a ten tam naneštěstí zahynul.

Ve skutečnosti ledovec stále dorůstá díky četným srážkám na vrcholcích hor, ale i tak se bohužel za posledních 250 let značně zmenšil. Pokud bude ledovec ubývat stejně rychle, za sto let už tu z něj nic nezbyde.