Hue 15.-17. 1. 2011

15. 1. 2011

Do Hue přijíždíme v podvečer, nacházíme svůj rezervovaný hotel a zajdeme si na večeři. Na hotelovém pokoji máme k dispozici kromě televize také počítač připojený k internetu. Kdybychom si s sebou nevezli netbook, určitě by se nám počítač hodil 🙂

Zjišťujeme si předpověď počasí na další dny, bude zataženo s deštěm…

16. 1. 2011

Dnešní den kromě návštěvy obchodního centra, kde opět musíme před vstupem všechny své věci odnést do úschovny zavazadel, zůstáváme většinu dne na pokoji a sledujeme satelitní TV.

17. 1. 2011

Dnes je počasí trochu lepší, proto si zajdeme prohlédnout historickou pevnost v centru města.

Město Hue bylo od roku 1744 hlavním městem jižního Vietnamu a rod Nguyenů zde vládl až do konce druhé světové války. Historické centrum Citadely chrání 10km dlouhé a 2 metry široké zdi. Po celé délce zdi je navíc vodní příkop, místy značně zarostlý.

Za hradbami se tyčí nejvyšší stožár na vlajku ve Vietnamu – dosahuje 37 metrů. Pod ním je vojenská základna Mang Ca.

Poté, co projdeme jednou z bran dovnitř Citadely, slyšíme skupinku českých turistů. Tentokrát zůstáváme inkognito a raději si jdeme prohlédnout 9 kanónů, ze kterých se nikdy nemá vystřelit. Každý z kanónů má 5 metrů a váží 10 tun. První skupina 4 kanónů symbolizuje 4 roční období zatímco zbylých 5 zastupuje 5 elementů kov, dřevo, vodu, oheň a zemi.

Na necelé čtvrtině území citadely se nachází zakázané město s královským palácem, do kterého se dá vstoupit mimo jiné přes jednu z bran v této budově. Prostřední bránou a mostem přes jezírko mohl procházet pouze panovník, ostatní smrtelníci museli využít některý z ostatních vchodů a jezírko obejít.

V zakázaném městě měl panovník se svým dvorem spoustu dalších budov, které byly bohužel zničeny zejména v 70. letech minulého století za války s Američany. Američané město bombardovali tak silně, že některé budovy zcela chybí, z ostatních jsou vidět pouze torza. Naštěstí již probíhá postupná obnova tohoto místa a některé budovy jsou již částečně zrekonstruovány.

Tato socha vypadá opravdu rozlobeně

Tento chrám vevnitř obsahuje oltáře k památce 10-ti panovníků, kteří ve městě vládli.

Následující chrám obklopuje krásná zahrada s vodním příkopem