Ajanta Caves 26. 10. 2010

Budhistické jeskyně v Ajantě patří do světového kulturního děditství a i na nás zapůsobily. Jedná se o 26 jeskyní vydlabaných mnichy do skalního masivu, který vystupuje nad řekou vyhloubeným údolím do tvaru podkovy. Pro lepší představu poslouží tento model:

model jeskyní Ajanta

Jeskyně vznikly v období 200 let před n.l. až 650 n. l. Poté byly opuštěny a zapomenuty a objevili je znovu až Britští vojáci. Některé z jeskyní obsahují dochované původní malby, které se už několikrát v historii pokoušeli historikové zmapovat a vždy jim to nějaké neštěstí zhatilo. Např. umělec Robert Gill po 27 let mapoval tyto jeskyně, aby nakonec veškerá jeho práce shořela při požáru v Londýnském Crystal palace. Doufáme, že fotky, které se nám podaří během cesty nafotit, nedopadnou stejně. Do tohoto cestopisu zveřejňujeme pouze malé procento z celkového počtu fotografií a původní záměr fotografie posílat domů přes internet zatím nevychází – internet je zde většinou hodně pomalý.

Pro lepší ochranu areálu před škodlivými vlivy výfukových plynů musí všichni zaparkovat na 5km vzdáleném parkovišti. Odtud jezdí ekologický zelený autobus. Mezi parkovištěm a nástupištěm do autobusu je zóna prodejců všeho možného, kde si nás několik z nich odchytává a láká nás do svých stánků. Jeden z prodejců nás umí pozdravit v polštině a ještě nám dává jako dárek malý krystal, větší a hezčí si můžeme koupit v jeho stánku.

Ačkoliv je jeskyní 26, dají se rozdělit do dvou skupin, které jsou si velmi podobné. První skupina je uvnitř čtvercová, strop je podpořen sloupy, v zadní části je navíc výklenek ve kterém obvykle sedí Budha.

Druhým typem jsou chaitya, které jsou podlouhlejší a na vzdáleném konci je stupa.

V každém případě v jeskyních je zakázáno fotografovat s bleskem. To ale je jen jeden z dalších zákazů, kterým se poměrně velké procento Indů neřídí. Po prohlídce jeskyní jsme vyrazili na vyhlídku a cestou jsme se zastavili u vodopádu.

Z vyhlídky byl krásný pohled na všechny vchody do jeskyní. Odtud je Britové právě objevili.

Cestou zpět jsme se museli nedobrovolně projít kolem všech stánků. Přímočarou cestu ven nekompromisně blokoval hlídač.