Fatehpur Sikri 10. 10. 2010

10.10.2010

V den s tímto magickým datem vyrážíme do cca 40 km vzdáleného Fatehpur Sikri, přičemž samotná cesta je skoro stejně tak zajímavá jako ono město se svými památkami.

Před hotelem si nás odchytí řidiči všeho možného a nasazují cenu na dvojnásobek včerejší sazby a upřímně se diví, jak je možné, že nás sem k hotelu z nádraží dovezl kdosi za polovic. Na svém trváme a tak se jeden z nich „obětuje“ a na nádraží nás za námi stanovený obnos vezme. Cesta rikšou je těžko popsatelný adrenalinový zážitek. Jednou se musíme odhodlat k natočení alespoň kratšího videa… Na autobusovém nádraží nastupujeme do autobusu, který očima Evropana na silnici nemá co dělat. Na druhou stranu nás nakonec do našeho cíle dovezl, a co na tom, že skrz podlahu bylo místy vidět silnici, že z řidičovy přístrojové desky zbylo už jen torzo s přístroji, které už nic neukazují apod.

Ve městě Fatehpur Sikri, vyrážíme na kopec na prohlídku komplexu budov (mešity, která je prý kopií té slavné v Mecce), hrobky panovníka a dalších. Zajímavostí je určitě údajná podzemní chodba do vzdálené pevnosti v Agře, ve které se dalo jet na koni… V areálu se nás ujal dobrovolný „vládou placený průvodce“ který „nechce peníze“. Vše s námi v rychlosti prošel, a prohlídku zakončil u obchodníka s vyřezávanými údajně mramorovými slony. Poté, co oba pochopili, že zrovna mramorového slona opravdu nechceme vláčet ještě zhruba rok na své cestě, řekl si průvodce alespoň o příspěvek…Poté jsme se vydali na prohlídku komplexu paláců ve starém městě. Zde se platilo vstupné a tady jsem si také poprvé všiml, jak špatně umí pokladní počítat peníze, které by měli vrátit. Pokud by tomu turista nevěnoval pozornost, dost pravděpodobně by takto zaplatil klidně třikrát větší vstupné… Město zde založil panovník poté, co se mu narodil syn – dědic, což mu předpověděl právě duchovní z kláštera Sikri. Moc dobře si ale nevybral, protože už jeho nástupci město opustili a přestěhovali se jinam kvůli nedostatku vody. Honosné stavby tak zůstaly opuštěné a městu se dnes přezdívá město duchů.

Naše cesta pak pokračuje 4hodiny trvající jízdou autobusem do města Jaipur. Autobus má sedadla i spací kóje a je minimálně o 20 let mladší v porovnání s autobusem z rána. V Jaipuru nám trochu trvalo najít přijatelné ubytování a nakonec jsme přebrali, čistota pokoje je opravdu ubohá. Nutno dodat, že celou dobu od autobusu nás pronásledoval chlapík, který nám doporučoval zaručeně nejlepší hotely za úžasné ceny. Obvykle těmto dohazovačům hotely platí provizi, kterou naúčtují samozřejmě hostům, takže tento „přítel“ nám navyšoval cenu ubytování. A protože se nechtěl vzdát vidiny rychlého tučného výdělku, trvalo opravdu dlouho, než se nám ho podařilo setřást.