Země‎ > ‎Nový Zéland‎ > ‎Severní ostrov‎ > ‎

Jeskyně Waitomo

23.3.2011

Ze tří hlavních jeskyní, které zde lze navštívit, jsme si vybrali jeskyni, která je plná larev „světlušek“. Žijí zde totiž speciální larvy, kteří se životu v jeskyni dokonale přizpůsobily. Potravu jim přináší řeka, která jeskyní protéká. Tou se do jeskyně dostane omráčený hmyz, který jakmile se vzpamatuje, snaží se z jeskyně dostat pryč. Letí tedy za světlem. Světlo ale vytváří larva, která má kolem sebe natažená lepkavá vlákna, do kterých se hmyz chytí jako do pavučiny. Takto se larva živí 9 měsíců, po kterých se na 13 dní zakukli, načež z kukly vyletí dospělý jedinec s jediným cílem se rozmnožit. Na nic jiného ani nemá čas, protože nemá žádnou tlamu a není vybaven trávicím ústrojím a žije maximálně pár dní.

Vstupné do jeskyně není zrovna levné, ale zahrnuje zároveň krátkou projížďku v podzemní říčce, nad kterou je strop svítícími larvami doslova pokrytý. Máme pocit, jako bychom projížděli pod hvězdnou oblohou. Fotit se v jeskyni nesmí, údajně kvůli bezpečnosti...

Před vstupem do jeskyně potkáváme ve skupince návštěvníků dvojici Čechů, kteří si procestovali severní ostrov Zélandu a již jsou téměř na konci své dovolené.

Po prohlídce jeskyně a krátkém obědě vyrážíme na procházku po okolí po značené cestě. Zarazí nás, když najednou přes naši cestu vede plot, který navíc přesně v polovině přetíná stůl s lavičkou. Až později nám dojde, že stůl s lavičkou je vlastně schodiště, pomocí kterého se dá snadno přes plot dostat na druhou stranu.

Naše procházka vede k jiné jeskyni, kterou zřetelně hlídá visící zkamenělý drak.

Turistické cesty jsou krásně upravené, schůdky v lese jsou tu i se zábradlím :-)

Pohled na řeku, na které se zřejmě nedaleko odtud jezdí v nafukovacích kolech. Je to určitě hodně adrenalinová atrakce ;-)

Naše cesta vede i přes louku, kde se cpe tento ušák.

Zato stádo býků se už nažralo a teď jen spokojeně tráví.

Vracíme se zpět do Te-Kuiti, kde si vyfotíme místní obří sochu střihače ovcí, která připomíná, že právě zde se pořádají největší závody ve stříhání ovcí...

Comments