Země‎ > ‎Nepál‎ > ‎Kathmandu 2‎ > ‎

Patan

27.11.2010

Po snídani se taxíkem přemísťujeme do města Patan. Toto město bylo dříve samostatné, dnes je předměstím Kathmandu. Hned za vstupní městskou branou nás jako turisty odchytí a platíme vstup do města.

Využíváme doporučené trasy z průvodce a tak se dostáváme k nádrži Pim Baghal Pokhari uprostřed města. Na její západní straně je vidět bílá stupa, která byla poničena před 600 lety nájezdem muslimů.

Pokračujeme dále a dostáváme se ke zlatému chrámu. Následující fotka zobrazuje v Nepálu typické dřevěné okno v sousedním domě hned vedle chrámu.

I když jsme do zlatého chrámu zaplatili extra vstupné, jako ne-hinduisté nemůžeme dovnitř a musí nám stačit prohlídka jeho nádvoří. V každém rohu nádvoří sedí opice držící milodar (za ní jsou vidět dva modlitební mlýnky).

Na další fotce je zachycen hlavní kněz v klášteře.

Pokud si myslíte, že jsme zaměnili fotky, pak jste na omylu. V tomto klášteře je hlavním knězem chlapec ve věku do 12 let a po 30-ti dnech svou roli předává dalšímu. Doba je to dlouhá, a tak si duchovní službu oživuje hrou s nafukovacím balónkem s jinými kluky.

Prohlídka Patangem pokračuje v chrámu Kumbeschwar, kde jsme svědky zajímavých obřadů s mnoha obětními dary.

To nás inspiruje k tomu, zajít si na oběd, po kterém dorážíme na hlavní Palácové (Durbar) náměstí, které je plné různých chrámů

a po pravé straně je vidět královský palác.

Na náměstí jsme objevili věc v Nepálu dosud nevídanou, a sice nádoby na tříděný odpad. Snad je to první náznak toho, že se někdy v budoucnu podaří v Nepálu lépe vypořádávat s odpadky.

Po návštěvě náměstí si projdeme ještě pár ulic, obchůdků a pak se taxíkem vracíme zpět na hotel.

Comments