Země‎ > ‎Nepál‎ > ‎Kathmandu 2‎ > ‎

Pashupatinath

28.11.2010

Dnešní neděli pokračujeme v objevování kulturních míst v hlavním městě. První na řadě je Pashupatinath, což je takové zmenšené indické Varanasi. Opět je tu svatá řeka a v zájmu každého věřícího je nechat své ostatky na břehu rituálně spálit a popel nechat rozprášit v této řece. Obřad probíhá veřejně pod širým nebem a obvykle je vše za 30 minut dokončeno. Na břehu je cca 10 podstavců, na kterých pomocníci připravují hranice, každou chvíli přináší nové tělo zahalené v oranžové látce, které ještě vyzdobí oranžovými posvátnými květy a za přihlížení truchlící rodiny pak hranici včetně nebožtíka zapalují.

Co nám přijde nepochopitelné je to, že hranici nenechají dohořet až do konce, ale po nějaké době ji celou svrhnou do řeky. V řece, která není v těchto místech vůbec hluboká, se pohybují sběrači ohořelých trámů, které se asi ještě dají nějak využít... Opět zde platí zákaz focení probíhajících obřadů. Přímo pod hlavním chrámem Pashupatinath, na druhé straně mostu, je místo vyhrazené pro členy královské rodiny a bohaté Nepálce. Shodou okolností zde zrovna dnes probíhá pohřeb nějaké významné osobnosti.

Na druhé straně řeky je řada více než deseti malých svatyní, a u té nejbližší vysedávají „vyzdobení“ svatí mužové a nechávají se za poplatek fotit.

Na kopci nad řekou míjíme chrám Gorathnath, v 11. století věnovaný zakladateli Hatha yogy.

U chrámu je v okolí rozeseto velké množství svatyní podobných těm na břehu řeky.

Vše sledují opice, kterých je tu opravdu dost.

Odpoledne se přesunujeme do oblasti Bodnath.

Comments