Země‎ > ‎Indie‎ > ‎

Pushkar

13.10.2010

Běhen dnešního dne přejíždíme busem z Jaipuru do svatého města Pushkar. Na autobusové nádraží dorážíme na poslední chvíli a tak si ani batohy nedáváme do našich ochranných vaků, což, jak se později ukázalo, byla velká chyba. V zavazadlovém prostoru autobusu byla asi centimetrová vrstva prachu, ve které se všechny zavazadla vyválely. V Indii je zvykem u autobusů horších tříd převážet zavazadla na střeše ale takto jsme si moc nepomohli.

Pushkar je pro Hinduisty posvátné město, do kterého si přijíždí očistit duši vykoupáním se v místním jezeře. Kolem jezera je 52 různých přístupových míst vybavených schodištěm a na vybraných z nich mají turisté možnost se k obřadu připojit.


14.10.2010

Legenda praví, že bůh Brahma upustil na Zemi lotosový květ a tak vzniklo jezero a kolem něj město Pushkar.


K zajímavostem určitě patří sada pravidel, kterými se všichni ve městě včetně příchozích turistů musejí řídit. Je zakázáno pít alkohol, jíst maso a vejce, dokonce ani líbání se tu netoleruje! Všude tedy nabízí k jídlu „pravou italskou pizzu nebo špagety, my jsme raději zvolili indičtější vegetariánské dobroty, které nám chutnaly ale maso je maso :-)

Musím Indy pochválit za to, jak si v tomto městě chrámů zorganizovali systém „dobrovolných darů“. Každý nově příchozí turista je odkázán k jezeru k vykonání obřadu, během kterého se s ním společně pomodlí místní mnich za blaho turisty i celé jeho rodiny. To vše za příslušný poplatek, jehož výše je z hora neomezená, za minimum se nyní považuje 50R.


Aby bylo jasné, kdo už má šťastnou budoucnost zajištěnou a kdo se o to ještě musí postarat, dostane každý na konci obřadu kolem zápěstí barevnou šňůrku. Díky tomu ho už pustí do všech chrámů ve městě bez jakýchkoliv problémů.


Krávy se v Indii o život bát nemusí a v Pushkaru to platí dvojnásob...


Kromě chrámů ve městě jsou zajímavé i 2 chrámy nad městem, které jsou podle legendy zasvěceny dvěma Brahmovým ženám. Té první Savitri, kterou si měl vzít a která se na svatbu připravovala tak důkladně, až ji prošvihla – a pak té druhé Gayatri , kterou si musel vzít, protože obřad nebylo možné odložit a ona byla jediná neprovdaná žena na daném místě.

K chrámu Savitri jsme se vydali v podvečer a nafotili pár záběrů dolů na město Pushkar


Comments