Země‎ > ‎Indie‎ > ‎

Ellora Caves

27.10.2010

Cesta do jeskyní v Elloře je mnohem delší. Znamená to cca 5 hodin cesty autobusem z Jalgaonu s jedním přestupem ve městě Aurangabad. I když vyrážíme v 7:00 ráno, přijíždíme do areálu na oběd. Po rychlém obědě zahajujeme prohlídku. Malby v těchto jeskyních se téměř nedochovaly, nicméně je zajímavé, že jsou zde jeskyně ze tří různých období zastoupené třemi různými náboženskými směry (buddhistické, hinduistické a jainistické chrámy). Mniši, kteří zde, stejně jako v Ajantě, chrámy budovali hloubením ve skále, se snažili vždy trumfnout již vytvořené jeskyně konkurenčních náboženství. V jejich práci je finančně podporovali bohatí obchodníci a panovníci, kteří se tak chtěli tímto způsobem odměnit za nabyté bohatství.

Jeskyně jsou zde rozmanitější.

Některé jsou i třípatrové

jinde jsou posvátné krávy

Ale všechny převálcuje jeskyně číslo 16, která je naprosto unikátní jak svou velikostí, tak zpracováním. I když přesnější než jeskyně je spíš chrám vytesaný z jednoho kusu kamene.

Ke vzdálenějším jeskyním vedl pěkný chodník, dokonce pod vodopádem.

Bohužel po chodníku byl průchod zakázán a tak měli o práci postaráno rikšové, kteří nabízeli odvoz. My jsme ale hrdě odmítli na tuto hru přistoupit a tak jsme museli k dalším jeskyním dojít delším obloukem.

Při opravě rikšy není potřeba hever.

Večer se blížil a tak jsme v pět hodin vyrazili na autobus zpět do Jalgaonu. V Aurangabadu jsme na přestupu zažili to, jak se nastupuje do dálkového autobusu, kde nejsou místenky. Do autobusu se sedačkami pro cca 40 lidí se 30 lidí rvalo hlava nehlava jeden přes druhého, prostě děsný masakr. Ti hbitější si ještě rychle zajišťovali rezervaci sedaček tím, že otevřenými okýnky prohazovali své svršky nebo tašky, aby si tak zabrali ještě volné sedačky. Škoda, že jsme to nestihli natočit. To stejné se ještě opakovalo při výstupu, kdy se lidé zároveň snaží vystoupit, ale už se dovnitř hrnou další, takže se to v uličce pořádně semele...

Do hotelu jsme se nakonec dostali až kolem 11 hodiny.

Comments