Země‎ > ‎Indie‎ > ‎

Ajanta Caves

26.10.2010

Budhistické jeskyně v Ajantě patří do světového kulturního děditství a i na nás zapůsobily. Jedná se o 26 jeskyní vydlabaných mnichy do skalního masivu, který vystupuje nad řekou vyhloubeným údolím do tvaru podkovy. Pro lepší představu poslouží tento model:

Jeskyně vznikly v období 200 let před n.l. až 650 n. l. Poté byly opuštěny a zapomenuty a objevili je znovu až Britští vojáci. Některé z jeskyní obsahují dochované původní malby, které se už několikrát v historii pokoušeli historikové zmapovat a vždy jim to nějaké neštěstí zhatilo. Např. umělec Robert Gill po 27 let mapoval tyto jeskyně, aby nakonec veškerá jeho práce shořela při požáru v Londýnském Crystal palace. Doufáme, že fotky, které se nám podaří během cesty nafotit, nedopadnou stejně. Do tohoto cestopisu zveřejňujeme pouze malé procento z celkového počtu fotografií a původní záměr fotografie posílat domů přes internet zatím nevychází – internet je zde většinou hodně pomalý.

Pro lepší ochranu areálu před škodlivými vlivy výfukových plynů musí všichni zaparkovat na 5km vzdáleném parkovišti. Odtud jezdí ekologický zelený autobus. Mezi parkovištěm a nástupištěm do autobusu je zóna prodejců všeho možného, kde si nás několik z nich odchytává a láká nás do svých stánků. Jeden z prodejců nás umí pozdravit v polštině a ještě nám dává jako dárek malý krystal, větší a hezčí si můžeme koupit v jeho stánku.

Ačkoliv je jeskyní 26, dají se rozdělit do dvou skupin, které jsou si velmi podobné. První skupina je uvnitř čtvercová, strop je podpořen sloupy, v zadní části je navíc výklenek ve kterém obvykle sedí Budha.

Druhým typem jsou chaitya, které jsou podlouhlejší a na vzdáleném konci je stupa.

V každém případě v jeskyních je zakázáno fotografovat s bleskem. To ale je jen jeden z dalších zákazů, kterým se poměrně velké procento Indů neřídí. Po prohlídce jeskyní jsme vyrazili na vyhlídku a cestou jsme se zastavili u vodopádu.

Z vyhlídky byl krásný pohled na všechny vchody do jeskyní. Odtud je Britové právě objevili.

Cestou zpět jsme se museli nedobrovolně projít kolem všech stánků. Přímočarou cestu ven nekompromisně blokoval hlídač.

Comments